Strony

Witam Was moi drodzy. Dzisiaj przychodzę do Was z wpisem, dotyczącym fotoprotekcji i starzeniu się skóry. 

Wiadome jest, że ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna, nie tylko, jeśli chcemy zachować dłużej młodą skórę, a głównie dlatego, żeby nie zachorować na raka skóry! Jednak, pewnie dla wielu osób ważnym aspektem ochrony przeciwsłonecznej, jest również ochrona skóry przed fotostarzeniem i powstawaniem zmarszczek.

Skóra pełni funkcje ochronne organizmu, a jednym z zagrożeń dla naszej skóry, jest właśnie promieniowanie UV, które przenika przez jej warstwy, niestety powodując uszkodzenia. Mechanizmem obrony skóry przed promieniowaniem UV, jest wytwarzanie melaniny, która ochrania DNA przed uszkodzeniami świetlnymi.

Należy pamiętać, że promieniowanie UV oddziałuje na skórę przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku, a sposób, aby zminimalizować niekorzystny wpływ promieniowania, jest właśnie fotoprotekcja, czyli stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Wyróżniamy dwa promieniowania, które przenikają przez warstwę ozonową i docierają do Ziemii. Jest to promieniowanie UV-A i UV-B

Promieniowanie UV-A praktycznie całkowicie przenika przez naskórek i dociera aż do skóry właściwej. Odpowiada ono za fotostarzenie skóry, powstawanie zmarszczek, fotodermatoz, reakcje alergiczne, raka skóry. Ważnym aspektem jest to, że przenika przez chmury i szyby, dlatego trzeba stosować filtry cały rok, niezależnie od pogody.

Promieniowanie UV-B w małej ilości przenika do skóry właściwej. Większość jest pochłaniana przez naskórek. Odpowiada ono za zmianę odcienia naszej skóry, rumień fotochemiczny, oparzenia słoneczne, zmiany pigmentacyjne.

Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za:

  • ryzyko rozwoju nowotworów skóry (w tym czerniaka!),
  • przedwczesne starzenie się skóry,
  • powstawanie piegów,
  • powstawanie bruzd,
  • zaburzenia wytwarzania melaniny - co wiąże się z powstawaniem przebarwień, odbarwień, rogowaceniem starczym,
  • zwiększa wrażliwość skóry,
  • uszkodzenie płaszcza lipidowego skóry (o którym mówiłam tutaj)- co powoduje odwodnienie i wysuszenie jej.
Fotostarzenie się jest wynikiem intensywnej i częstej ekspozycji na promieniowanie UV, które emitowane jest przez słońce, czy lampy solaryjne. W skórze zachodzi wtedy wiele niekorzystnych procesów, powodujących zmiany i zaburzenia funkcji struktury skóry. Najbardziej narażone na niekorzystne zmiany są odsłonięte części ciała - twarz, szyja, dekolt, ręce. Skóra traci swoją jędrność i napięcie, przez zmniejszenie ilości kolagenu, a pojawić się mogą głębokie zmarszczki oraz bruzdy, które są typowym objawem starzenia posłonecznego. Starzenie się skóry może niestety również prowadzić do wystąpienia teleangiektazji czy rumienia. 

Ochrona skóry przed promieniowaniem i fotostarzeniem
Proces fotostarzenia można spowolnić i ograniczyć, utrzymując naszą skórę dłużej w bezpieczeństwie i młodym wyglądzie. Trzeba wdrożyć w życie kilka zasad umożliwiających nam dbanie o naszą skórę: 
  • ograniczenie wystawiania się na słońce, 
  • unikanie opalania, 
  • zrezygnowanie z solarium - które emituje głównie promieniowanie UVA (można solarium zamienić na bardziej zdrowsze rozwiązanie - samoopalacze!), 
  • nawilżanie skóry, 
  • spożywanie warzyw i owoców, które są źródłem antyoksydantów i witamin, 
  • nawadnianie się, 
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych (nasze oczka też należy chronić!) 
  • i najważniejsze - całoroczne i codzienne stosowanie kremów z filtrem (minimum spf 30), które zapewnią nam ochronę przeciw UVA jak i UVB (należy sprawdzać na opakowaniu czy krem przeciwsłoneczny zapewnia nam również ochronę przed promieniowaniem UVA). 
Trzeba podkreślić, że żaden filtr przeciwsłoneczny nie zapewni nam 100% ochrony, dlatego należy ten filtr reaplikować co około 2 godziny. Ważne jest również regularne badanie znamion, nie tylko tych które wyglądają podejrzanie - lepiej zapobiegać niż później leczyć, a rak skóry może dotknąć każdego z nas!

Podsumowując - ochrona przed promieniowaniem UV jest ważna dla naszego zdrowia i wyglądu naszej skóry! Mam nadzieję, że chociaż kilka osób zachęciłam do stosowania kremów z filtrem, oraz ogólnej ochrony przeciwsłonecznej! 
Do następnego :)



1 komentarz:

  1. Ciekawy wpis. Fotostarzenie się skóry jest istotnym problemem, któremu warto zapobiegać. Choć całkowite unikanie opalania nie jest konieczne.

    OdpowiedzUsuń